Havadan Çekim

Havadan Çekim

 

     Söz konusu ürün tanıtımları ya da sevilen kişiler ile geçirilen zamanın ölümsüzleştirilmesi olduğu zaman genel olarak tercih edilen şeylerin başında çekimler geliyor. Çeken kişilerin profesyonelliklerine bağlı olarak bu çekimlerin kalitesi de belirli oranlarda artıyor. Ancak şimdilerde yapılacak olan çekimler konusunda insanların istekleri daha öncesinde olmadığı kadar farklılaşmış durumda. Bunun en büyük sebebi ise drone adı verilen insansız hava araçlarının kullanılıyor oluşu. İlk ortaya çıktıkları zaman çok az kişi tarafından kullanılan bu cihazlar artık gerek kişiler tarafından özel olarak gerekse profesyonel olarak pek çok farklı iş için kullanılmaya başlandı. Bu durumun sonrasında da havadan çekim işlemleri ile alakalı bir sektör kendini gösterdi.

 

Birçok farklı marka tarafından insanlara bu konuda birbirinden farklı çalışmaların iletilmesinin sonrasında ise artık en klasik konularda bile profesyonel bir şekilde çalışmalar yapılmaya başlanmış durumda. Yapılacak olan havadan çekim işlemlerinde ise dikkat edilmesi gereken pek çok farklı konu bulunuyor. Bunların başında ise hangi şirket ile iletişime geçileceğidir. Çünkü artık havadan çekim çalışmaları popüler bir hale geldiği için bu aşamada verilmeyecek olan kararlar ilerleyen dönemlerde kişilere oldukça ciddi sorunları beraberinde getirecektir. Şimdilerde havadan çekim işlemleri birçok farklı sektör için deyim yerindeyse kurtarıcı hale gelmeye başladığı için insanlar artık yapılacak olan çalışmalarda bu çekimlerden faydalanmaktadır.

Havadan Çekim Hizmetleri

Geçmiş dönemlerde havadan çekim işlemlerinin çok az kullanılmasının ardından günümüze bakıldığı zaman artık onlarca farklı alanda insanlar bu hizmetten yararlanmak istiyorlar. Özellikle de yapılacak olan tanıtım, doğum günü, sürpriz kutlamalar gibi birçok farklı etkinlik için artık havadan çekim kullanılmaya başlandı. Bunların yanı sıra bu hizmetten en fazla faydalanan alanların başında inşaat sektörü gelmekte. İnşaat öncesinde alıcılara en etkili şekilde ulaşmak isteyen firmalar projelerin bitmiş halini sanal ortamda en iyi şekilde oluşturmak adına profesyonel kameralar ile fotoğraf çekimlerini gerçekleştirmek için havadan çekimi tercih etmektedir. İnşaat başladıktan sonra ise şantiyenin ilerleme hızı ile alakalı istenilen bilgilerin elde edilmesi adına profesyonel olarak kişilere bu hizmeti sunmaktayız.

 

Bunun sonrasında ise özellikle de projelerin bitmiş hallerini reklamlar ve panolarda göstermek adına yine havadan çekim işlemlerinden yararlanılmaktadır. Bu aşamada önemli olan şey firmaların istekleridir. Yani inşaatınız ile alakalı hangi tarz çalışmaların yapılmasını istiyorsanız bunları öncesinde bize bildirmeniz sonrasında yapılacak olan işlemlerin neler olduğunu tam olarak belirliyor ve çalışmalarımızı eksiksiz olarak sizlere sunuyoruz. Reklam amaçlı havadan çekim işlemlerinin kullanılmakta olduğu alanlardan bir diğeri ise turizm. Sezon öncesinde otellerin tanıtım amaçlı kullanacağı bu uygulama ile birlikte havuzlar, eğlence alanları, otelin belirli noktalara olan uzaklığı gibi birçok farklı nokta ile alakalı çekimler gerçekleştirilmektedir. Ayrıca ilerleyen sezonda reklam için kullanılacak olan çekimler de yine havadan çekim ekipmanlarımız ile gerçekleştirilmektedir.

 

Bunların yanı sıra tarihi noktalar ile alakalı tanıtım işlemleri de yine havadan çekim ile profesyonel bir şekilde yapılabilmektedir. Tarihi ve turistik yerlerin turistlere en iyi şekilde tanıtılması adına video çekimlerini yapıyor ve daha sonrasında çekilmiş olan her türlü fotoğraf ve videoyu en iyi şekilde hazırlayarak sizlerin kullanımına sunuyoruz. Birçok kişi ya da kurumsal firma bu aşamada doğru havadan çekim firmasını nasıl seçmeleri gerektiğini tam olarak bilememekten şikayetçi. Halbuki dikkat edilecek olan birkaç küçük ayrıntı ile birlikte bu sorun da ortadan kaldırılmış olacaktır.

 

Havadan Çekim Nasıl Yapılır?

 

Bazı kişiler havadan çekim işlemlerinin çok kolay olduğunu ve kendi başlarına bile bu işlemi hiçbir sorun yaşamadan yapabileceklerini düşünürler. Halbuki gerçekte bu durum oldukça farklıdır. Çünkü en ufak bir detaya bile dikkat edilmediği durumda hem drone ciddi şekilde zarar görecek hem de ortaya istenilenden çok daha kötü sonuçlar çıkmaya başlayacaktır. Havadan çekim yapılırken her bir detay oldukça büyük öneme sahiptir. Bizim gibi konusunda uzman ekipler ile çalışacak olan kişiler oldukça kısa bir süre içerisinde istemiş oldukları çekimleri elde etmiş olacaklar. Havadan çekim işlemi esnasında önemli olan şeylerin başında alan ve hava durumu gelmekte. Yüksek voltajlı elektrik akımlarının bulunduğu ya da manyetik alanların çevresinde hava çekimi yapılamaz.

Bununla birlikte aşırı yağmurlu ya da rüzgarlı havalarda da havadan çekim işlemleri etkili bir şekilde yapılmayacaktır. Profesyonel ekibimiz, havadan çekim işlemlerinin yapılacağı durumların öncesinde hava koşullarını en iyi şekilde analiz etmekte ve hangi tarih aralığında çekim işlemlerinin yapılması gerektiğine net olarak karar vermektedir. Eğer ki çekimlerin olacağı zaman hava koşulları istenildiği gibi olmaması durumunda yapılacak olan incelemelerin ardından çekimlerin ne zamana ertelenmesi gerektiğine de karar verilmiş olacaktır. Bazı kişiler havadan çekim işlemleri için yalnızca droneun yükselmesinin yeterli olacağını düşünüyorlar. Halbuki profesyonel bir çekim için bundan çok daha fazlasının yapılması gerekmektedir. Kaliteli bir havadan çekim projesinde doğru açıların bulunması ve bunların kullanılması büyük önem taşımaktadır.

 

Ekimizdeki kişilerin tamamının fotoğrafçı olduğu için hangi amaç ile havadan çekim yapılacaksa en iyi açıların nasıl elde edileceği ile alakalı gerekli bilgilere sahip olmalarından ötürü gerek video gerekse fotoğraf çekimi işlemleri oldukça etkili bir şekilde yapılmış oluyor. Üstelik çalışmalar yalnızca çekimler ile sonuçlanmıyor. Elde edilecek olan parçaların doğru şekilde incelenmesi ve montajlanması işlemleri de yapıldıktan sonra çalışmalar kişilere teslim edilmektedir. Havadan çekim işlemlerinde özellikle de kalabalık toplulukların üzerinden çekim yapmak çok büyük bir riski bünyesinde barındırır. Özellikle de düğün çekimlerinde bu detaya dikkat edilmemesi sonrasında ortay ciddi sorunlar çıkabilecektir.

 

Bu tarz çekimler yapılmak isteniyorsa mümkün olduğu kadar yüksek irtifa üzerinden çekim işlemleri gerçekleştirilmelidir. Yaz aylarında yapılan düğünlerde herhangi bir sorunun kendini göstermesini engellemek adına kalibrasyon ayarını çekim öncesinde insanların bulunmadığı yerlerde yapıyor, bu sayede çekim işlemleri esnasında hiçbir sorunun çekimi bölmemesini sağlamış oluyoruz. Her bir havadan çekim işleminin kendine özgü bir şekilde projelendirilmesi gerekmektedir. Aksi durumda yani doğal şekilde çekimlerin yapılmak istenmesi sonrasında pek çok farklı aksilik ortaya çıkmakta ve ne yazık ki çekimler istenildiği şekilde tamamlanamayacaktır. Böylesi durumların önüne geçmek adına sizinle yapmış olduğumuz görüşmeler sonrasında çekime başlamadan önce ekip olarak çekim işlemlerinin nasıl yapılması gerektiği, bu aşamada hangi cihazların kullanılacağı gibi birçok farklı konu ile alakalı fikir alışverişi yapıyoruz.

 

Sonrasında ise artık sıra hangi işlemin nerede ne zaman yapılması gerektiğine geliyor. Eğer ki havadan çekim işlemi için belirli bir gün için anlaşmaya varılmışsa öncelikli olarak o gün ile alakalı hava şartlarına bakılıyor ve ardından da istenilen gün için çekime hazırlanılıyor. En iyi çekimlerin yapılmasının ardından ise gerekli olan noktalarda düzeltme işlemleri yapılarak istenilen çekimler kişilere teslim edilir. Böylece artık neden yaptırıldığı önemli olmadan isteğe bağlı havadan çekim işlemleri çok kısa bir süre içerisinde gerçekleştirilecek ve insanlar gerek tanıtım gerekse sürpriz ya da anılarını ölümsüzleştirme işlemlerini bu konudaki profesyonel olan kişiler ile diledikleri gibi yaptırmış olacaklar.

Drone Kiralama ile ilgili bilgiler için tıklayın